Віртуальна мобільність в період локдауну

Dr Juraj Šikra
Кожного року на факультеті психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка читають лекції чимало запрошених спеціалістів із-за кордону. Академічна мобільність останнім часом знаходиться в активній фазі і сприяє обміну досвідом та інформацією між науковцями по всьому світу, що посилює позицію нашого факультету на міжнародному академічному ринку. Цей рік не став виключенням. Хоча, через пандемію Covid-19, ми наразі не можемо зустрічатися в аудиторіях, проте маємо можливість слухати цікаві курси на онлайн платформах.

Співпраця з Юрієм Сікрою розпочалася ще у 2019 році. Маючи чималий практичний досвід роботи із людьми з психічними розладами у клініках Великобританії, він виявив бажання приїхати до України та поділитися своїми напрацюваннями. Юрій Сікра є знаним спеціалістом в області клінічної психології і працює як з дітьми, так і з дорослими. Треба зазначити, що Covid-19 не зміг стати на заваді його бажанню поділитися з українським студентством своїми практичними здобутками.

На факультеті був організований онлайн курс, який включав лекційні та практичні заняття у форматі zoom-конференцій. Це дало змогу нашим студентам отримати додаткові знання у сфері клінічної психології, а саме про основні форми психічних захворювань: шизофренію, депресію, біполярний розлад, посттравматичний стресовий розлад з точки зору їх симптомів, причин та лікування, про одну із форм аутизму – синдром Аспергера, та, на сам кінець, дізнатися про ситуацію із соціальною реабілітацією у Сполученому Королівстві.

Слід відзначити, що студентам дуже сподобалися лекції Юрія Сікри. Вони відмітили його чималий досвід, послідовність викладу, бажання поділитися з іншими своїми напрацюваннями та постійний зворотний зв’язок з аудиторією. Лекції були прочитані англійською мовою, а практичні завдання давали змогу розвивати критичне мислення в процесі проведення воркшопів.

Факультет психології вдячний Юрію Сікрі за прочитаний курс та сподівається, що з часом у нього з’явиться можливість завітати до України та попрацювати із нашими студентами у форматі офлайн.

Для того, щоб передати настрої викладача і студентів, що створили спільний простір міжкультурного професійного діалогу, варто навести їх рефлексії після завершення цього короткого курсу.

Юрій Сікра: «Я прийшов з відкритою душею читати лекції в КНУ імені Тараса Шевченка. Мною рухало бажання встановити контакт з іншою культурою, а також зайнятися волонтерською діяльністю, яка відповідає моєму рівню навичок та досвіду. У мене є ступінь магістра з психології Абердинського університету (Великобританія) і докторський ступінь з психології, отриманий в Університеті імені Яна Амоса Коменського у Братиславі. Я маю додаткову кваліфікацію в галузі консультування та терапії, а також сертифікати в галузі психічного здоров'я, деменції, соціальної та паліативної допомоги. Працюю як з дітьми, так і з дорослими, які мають психічні розлади різних ступенів важкості. Це сфери, в яких я практикував як молодший науковий співробітник, психолог, працівник благодійної організації та менеджер більше десяти років.

Мені дуже сподобалось працювати зі студентами КНУ імені Тараса Шевченка, і я з повагою та захопленням відзначаю високий рівень їх активності у вивченні курсу, здатність до критичного аналізу, а також вільне володіння англійською мовою».

Студенти факультету психології також надали зворотний зв'язок про курс клінічного психолога Юрія Сікри:

Олена Кравченко: «Заняття з Юрієм Сікрою дуже інтенсивні та наповнені новою інформацією. Теорія викладається під час лекцій у цікавій формі, проілюстрована відповідними прикладами. На семінарах у нас є багато часу для обговорення, викладач захоплено відповідає на запитання та заохочує студентів критично мислити. Ми вивчили різні соціально-психологічні підходи до розуміння обговорюваних психологічних феноменів та процесів, виконали дослідницьку роботу. Моїм улюбленим завданням стало написання есе-листа другові, який знаходився у пригніченому стані. Це завдання було для мене актуальним, оскільки воно має дуже практичне застосування в житті. Я думаю, що ця робота чи цикл робіт може мати великий потенціал у зв'язку з глобальними подіями в сучасному світі».

Катерина Пінчук: «Лектор дуже чітко викладає основну думку. Його лекції підкріплені цікавими прикладами, які дозволяють легше зрозуміти матеріал. Завжди цікавиться думкою студентів з того чи іншого питання. Одним словом, дуже задоволена тим, що мала можливість прослухати лекції від Юрія Сікри».

Лада Смеречинська: «Лекції були надзвичайно цікавими, і ми (тут маю нагоду сказати за всіх студентів, тому що ця думка неодноразово озвучувалась) дуже не хочемо, щоб вони закінчувались. Інформація подана зрозуміло, без складних наукових термінів, базовою англійською. Презентації кольорові, з прикладами реального життя. Лектор дуже терплячий до наших питань, навіть якщо вони не в тему, за що йому окремий респект :) Завдання-есе цікаві, не дуже складні але такі, що заставляють тебе подумати. Також приємно, що будь-яка наша думка приймається, тобто нема оцінювання з точки зору «правильно-неправильно».

Якщо чесно, дуже шкода, що така практика не є постійною, тобто наша обов'язкова (на першому курсі) та необов'язкова (на другому-третьому) англійська не на такому рівні. Мені здається, що якщо б можливо було розбирати схожі теми та включити систему «будь-яка думка має право на існування», то на необов'язкову англійську залучалось би більше людей».

Отже, обопільний інтерес викладача та студентів до курсу за схемою «visiting professor» свідчить про необхідність таких академічних заходів, що збагачують студентів актуальними практикоорієнтованими знаннями і дозволяють опанувати досвід закордонних фахівців у галузі психології.

Куратор заходу – кандидат психологічних наук,
асистент кафедри експериментальної та прикладної психології
О. А. Льошенко