Літня Школа Соціального лідерства в Одесі

Літні і Зимові Школи на факультеті психології стали традиційною і популярною формою освітнього процесу. Серед них – Школа Соціального Лідерства, організатором якої є кафедра соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету, і яка вп’яте зібрала коло однодумців на березі Чорного моря в місті Одесі у липневі дні. Цьогорічна тематика Школи була присвячена ідеї створення соціальних стартапів та соціального підприємництва. Тема надзвичайно популярна і водночас актуальна з огляду на трансформаційні соціально-економічні процеси, які розгортаються в Україні. Головний мессидж, який вдалось донести учасникам Школи – важливість і необхідність створення середовища соціальної спроможності,  в якій лідер відіграє ключову роль.

Цього разу Школа виявилась напрочуд «барвистою» за своїм складом. Серед її учасників були як студенти та університетські викладачі (КНУ імені Тараса Шевченка, Київський політехнічний університет, Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського (м. Одеса),  Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя), так і представники бізнесу  та фінансового сектору, громадські діячі, педагоги-організатори ДМЦ «Молода гвардія». Вже вдруге учасниками Школи Соціального Лідерства є ветерани АТО, для яких тематика школи є важливим майданчиком соціального комунікування, наснаження, активної взаємодії у процесі пошуку та відпрацювання ідей соціального підприємництва.

На фото воркшопи від тренера Владислави  Грінчук

Школа напрацьовує свої традиції. Вже втретє студенти- лідери, які проходять відбірковий конкурс на право безоплатної участі у Школі, а також ветерани АТО, отримують  фінансову підтримку від Благодійного Фонду «British Ukrainian Aid» (Великобританія).

Кожна Школа проводиться на новому географічному місці України. Уже стали своєрідною історією  Школи в Кам’янець-Подільському, Буковелі, на о. Хортиця, попереду – вся Україна. І цей принцип є 100% виправданим. Це дає можливість з одного боку – зав’язувати партнерські стосунки з університетськими спільнотами  вітчизняних вишів на місці дислокації, знайомитись із досвідом колег, обмінюватись освітніми практиками, а з іншого – знайомити студентів (учасників Школи) із культурно-історичною спадщиною України та соціокультурними особливостями місцевого населення. Такий «зріз» дозволяє реально відчути на собі багатоманітність і різноманітність української культури, освіти, традицій, розвивати відчуття гордості, патріотизму, громадянської відповідальності. Водночас, це сприяє розбудові соціальних комунікацій і створенню середовища професійної спільноти.

На фото фрагмент піскової терапії на березі Чорного моря

Цього разу такими партнерами для нас стали колеги кафедрипсихології розвитку і соціальних комунікацій (завідувач кафедри - Симоненко С. М., доктор психологічних наук, професор)Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського та адміністрація ДМЦ «Молода гвардія» (директор – Е.Б. Лебединський).

На фото ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету

ім. К. Д. Ушинського О.Я. Чебикін проводить екскурсію для учасників Школи

Завдяки спільній взаємодії учасники Школи змогли ознайомитись із історією університету, побачити на практиці як реально працюють соціальні стартапи в місті Одеса, ознайомитись з роботою Impact Hub Odessa. Презентаційна доповідь  Станіслав Дрогаєва, співзасновника Impact Hub Odessa, долала наснаги і впевненості в можливостях реалізації соціальних стартапів. Окрім того, викладачі університету,  Оксана Вдовиченко і Олена Костюніна долучились до кафедральної  команди тренерів і провели чудові воркшопи з майстерності самобрендування та методології фасилітації.

На фото відвідування підліткового коворкінгу Atom Space (м.Одеса)

Варто сказати й про саму «конструкцію» Школи. Зрозуміло, що вона відрізняється від класичних академічних занять своїм динамізмом, інтерактивністю, практико-орієнтованістю і особливими «родзинками» на кожній школі. Цього разу такими несподіванками для учасників стали психотерапевтичні практики в ніч на Івана Купала.  Головна ідея цього дійства стосувалась пошуку внутрішніх ресурсів учасників, зануренню в глибинні шари підсвідомого задля кращого розуміння себе і своїх потреб.

Водночас, Школа Соціального Лідерства – це майданчик пошуку, напрацювань нових ідей, апробації соціальних технологій. Зокрема, цього разу асистент кафедри Владислава Грінчук і наша випускниця – Аліна Бочарнікова, презентували власну розробку бізнес-гри для соціальних підприємців. Результат перевищив усі очікування. Такий спосіб отримання нової інформації дозволяє моментально напрацьовувати особистісний досвід підприємництва, розбиратися в тонкощах економічних законів ринку.

Але головним результатом Школи стало усвідомлення власної спроможності в ситуації соціальної невизначеності, здатності до створення  робочих місць для себе і соціально вразливих осіб (людей з інвалідністю, ветеранів, колишніх  ув’язнених та ін.).

На фото учасники Школи Соціального лідерства після вручення сертифікатів на території ДМЦ «Молода Гвардія», де відбувалась  Школа

П’ята за рахунком Школа Соціального Лідерства виявила і підтвердила, що учасники Школи не зупиняються у своєму поступі, вони й надалі просувають напрацьовані ідеї через студентські соціальні проекти, беруть участь у грантових конкурсах, стають молодіжними лідерами у студентському середовищі. Одним із яскравих прикладів  продовження Школи став сьогоднішній дзвінок учасника Школи - ветерана АТО, 24 річного хлопця Юрія Миколайчука із Дніпра – «підкажіть, будь-ласка, як вступити до Вас в університет, я дуже хочу навчатися…».

Керівник Школи Соціального Лідерства

Олена Чуйко

Завідувач кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки

Доктор психологічних наук, професор